Ha a napfény, fényvédelem, napozás szavat meghalljuk, hajlamosak vagyunk elsőre csak a negatív hatásokra gondolni. Az arany középút megtalálásával azonban, a nap áldásos, pozitív hatásait is kiélvezhetjük: jó hatással van a hangulatunkra, az UVB- sugarak segítik a D-vitamin termelődését a szervezetben.

Napozás
A napsugarak jótékony hatását úgy tudjuk kiélvezni, ha mértékletesen és tudatosan töltjük az időnket a nap alatt. Nyáron a hétköznapokban is érdemes már fényvédőt tartalmazó készítményeket használni a napfénynek kitett bőrterületekre, napozás előtt pedig már fél órával érdemes bekenni bőrünket UVA és UVB ellen szűrő naptejjel. 11:00-15:00 között ne feküdjünk ki a napra, emellett fontos, hogy ne töltsünk órákat a napozással, ezzel többet ártunk a bőrünknek és a szervezetünknek, mintha többször kevesebb időt tartózkodnánk a napon.

Bőröregedés
A napfényvédelem az első számú anti-aging lépés a bőröd számára. Az UV-sugarak nagy arányban tehetnek a bőrön megtalálható ráncokért és pigmentfoltokért, tehát érdemes minden nap, egész évben fényvédőt, vagy fényvédővel ellátott arckrémet használni. Fontos tudnod, hogy az UVA-sugarak áthatolnak a felhőkön és az üvegen, egész éven át jelen vannak.

Napégés
A napégés nem más mint a bőr sérülése, gyulladása. A bőr ilyen ég, viszket, piros színű és fájdalmas az érintésre, a tünetek a napégés utáni pár órában jelentkeznek. Ha már ezeket a tünetek észleljük, fontos a bőr hűtése (a hideg borogatást és a zsíros krémeket kerülni kell) és a sok folyadék fogyasztása, illetve kimondottan napégés okozta bőrkárosodásra készült készítmények is a segítségünkre lehetnek – mi ezeket a készítményeinket jó szívvel ajánljuk:

SPF (Sun Protection Factor) / UVA-PF / PPD (Persistent Pigment Darkening)

Egy világszerte használt, egységes jelölés, ami leginkább az UVB- sugarak ellen véd. Például az SPF 30 azt jelzi számodra, hogy a bőröd 30szor annyi UVB- sugárzást bír el (mielőtt a bőrpirulás elindul) mint ha nem használnál rá fényvédőt. Ha bekarikázott UVA jelölést látsz egy terméken, az azt jelenti, hogy az adott fényvédő UVA tartalma az UVB védelem minimum 1/3-adát eléri. Az UVA-PF vagy PPD (Persistent Pigment Darkening) jelölés szinte ugyan azt jelentik, egy arányszámot az UVA esetében: például egy PPD 30-as jelölés azt jelenti, hogy a bőr harmincszor annyi sugárzást bír el, mielőtt az UVA-sugarak elindítanák a barnulási folyamatot.

Milyen faktorszámot érdemes használni?

Mi, a Gertraud Gruber Kosmetik-nél úgy látjuk, hogy magas SPF-ek csak kis mértékben védenek jobban a napsugaraktól (pl.: az SPF 50 az UVB sugarak 98%-át, az SPF 100 az UVB sugarak 99%-át blokkolja), emellett a magas SPF számokhoz nagy mennyiségű kémiai SPF szükséges. Ezek növelik a bőrallergia kockázatát vagy a szervezetben megnövekedett lerakódásokat. (Ausztrália például betiltja a 30-nál magasabb SPF-értékű termékeket.)

Védd velünk a korallzátonyokat!
A Hawaii-szigeteken 2018-ban a világon elsőként betiltották a korallzátonyokra ártalmas kemikáliákat tartalmazó fényvédő krémek árusítását. Gruber napozó termékeink mindegyike korallbarát, így biztos lehetsz abban, hogy a tenger vagy óceán parton a vízbe menve sem ártasz a vízi világnak.

Napozáshoz, fényvédelemhez ajánlott termékeinket itt tudod megnézni: https://gertraudgruber.hu/termekkategoria/napozotermekek/

kiemelt kép: Unsplash