A pubertás alatt a bőr kibillen egyensúlyából, főleg a hormonális változások miatt. A tesztoszteron férfi nemi hormon termelődése mindkét nem esetében megnő és felerősíti a genetikailag kódolt faggyúmirigyek működését.
Orvosi ajánlások
A genetikailag meghatározott, egyénre szabott faggyútermelődést és a hormonális behatásokat enyhíthetjük megfelelő táplálkozással, egészséges életmóddal és belső kiegyensúlyozottsággal.
Táplálkozás és anyagcsere
A táplálkozásnál helyezze előtérbe az egészséges, főleg lúgos kosztot, friss gyümölcsöket és zöldségeket valamint megfelelő napi mennyiségben fogyasztott gyógyteákat.
Az alábbi tápanyagok és élvezeti szerek fokozzák a bőr anyagcseréjét, ezért csak mértékkel fogyassza:
- állati és telített zsírok
- fűszeres, csípős ételek
- tésztaféleségek, édességek, kávé
Az alkohol és a nikotin fogyasztása magától értetődően kerülendő, főleg a pubertás alatt.
Mivel a bélrendszer jelentős részén anyagcsere folyamatok zajlanak, belülről kell ápolnunk azt. A bél táplálék- és immunszervként működve, mikro- és makro tápanyagot szállít a szervezetben, ezzel garantálva a nagymértékű anyagcsere aktivitást. Az alapos rágás valamint a keserűanyagok, mint a gyógynövények, a cikória, a radicchio (vörös cikória), az articsóka és a gyömbér támogatják az emésztési teljesítményt. A bélnek jelentős szerepe van kiválasztó szervként. Ha a bél méregtelenítő működését megzavarjuk, a bőr veszi át a kiválasztó szerepet és a bőrkép emiatt lesz tisztátalan.
Tippek az egészséges bélflórához
– a fehérliszt és a cukor csökkentése
– a friss, nyers savanyú káposzta fogyasztása javítja a bélflóra minőségét
– elalvás előtt egy teáskanál belső fogyasztásra alkalmas gyógyiszapot fogyasszunk
– naponta együnk egy almát
– a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása védi a bélsejteket
– a kurkuma hozzájárul a bél méregtelenítéséhez és gyógyulásához
A megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen a test minden sejtjének regenerációjához.
A lelki terhek a vegetatív idegrendszer túlzott aktivitásához és ezáltal fokozott faggyútermelődéshez vezetnek. A lehetőleg friss levegőn végzett kitartást igénylő mozgás egyfajta szelepként működve kompenzálja a belső terheket. Lazítótechnikákkal együtt alkalmazva a legjobb út a belső harmónia megteremtéséhez.
A problémás, zsíros, aknéra hajlamos bőr tágpórusú és gyakran zsírosan fénylő (akne oleosa). Az arcon, a nyakon és a dekoltázson gyakran képződnek mitesszerek, gennyes pattanások és gyulladt faggyúcsomók. A bőr robosztus, de akár érzékeny is lehet.
Az akné kialakulásának sok oka lehet. A pubertás kori hormonális változások mellett az egészségtelen táplálkozási és életvezetési szokások is fontos szerepet játszanak és ezeken tanácsos változtatni (lásd Dr. Blum magyarázatát).
Ennél a bőrtípusnál a lényeg az alapos és egyben gyengéd tisztítás reggel és este.
Ha sok gyulladt faggyúcsomó van a bőrén, ne használjon dörzsrészecske tartalmú bőrradírt.
Vegye figyelembe, hogy a zsíros, tisztátalan bőrnek is gondos, védő hatású ápolásra van szüksége hideg időben.
A bőr este kiválasztó fázisban van. Ilyenkor kerülje a zsírtartalmú kozmetikumokat.
Az aknés bőr kezelését hagyja kozmetikusára. Semmiképpen ne próbálja a mitesszereket, pattanásokat, pörsenéseket maga kinyomkodni.
A Gruber Szépségfarmon nagyon jó tapasztalataink vannak a nyirokdrenázzsal kezelt problémás, aknéra hajlamos bőrök esetében.